Πέμπτη, 1 Νοεμβρίου 2012

14ο Διεθνές Φεστιβάλ Κόμικς: Αντοχή Υλικών



 από τις Παρασκευή στις 2:00 μ.μ. μέχρι τις Κυριακή στις 12:00 μ.μ.


Διπλάρειος Σχολή Πλατεία Θεάτρου 3, Ψυρρή Μετρό: Μοναστηράκι & Ομόνοια
Μετά από 3 χρόνια απουσίας, το Διεθνές Φεστιβάλ Κόμικς επανέρχεται... Πολλά πράγματα άλλαξαν αυτά τα 3 χρόνια, αλλάξαμε και εμείς. "Αντοχή υλικών" το φετινό θέμα του Φεστιβάλ, όρος της δομικής, σκληρά δοκιμασμένος στην πραγματικότητα. Εμείς στην πίεση, τη σύνθλιψη, την παραμόρφωση αντιδρούμε αφήνοντας τα πιο δυνατά υλικά να μιλήσουν.
Σε νέο χώρο φέτος, στην Πλατεία Θεάτρου, στο ιστορικό κτίριο της Διπλαρείου Σχολής, η οποία ενεργά συμβάλλει σε πολιτιστικές εκδηλώσεις και δραστηριότητες που δίνουν μια νέα,
πιο χρωματιστή ζωή στο «γκρίζο» κέντρο της πόλης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΘΕΣΕΩΝ
- Ομαδική έκθεση ελλήνων δημιουργών κόμικς
- David Lloyd, Αναδρομική έκθεση
- Giuseppe Palumbo, Αφιέρωμα Diabolik
- Yvan Alagbé, Ατομική έκθεση
- Daniele Brolli, Ατομική έκθεση
- Έκθεση Αφίσας «Θεσσαλονίκη Graphic Design 1980–2009»
- Λάζαρος Ζήκος, Ατομική έκθεση
- Κλεοπάτρα Χαρίτου, Ατομική έκθεση-φωτογραφία
- Έλενα Ναβροζίδου, Ατομική έκθεση-εγκατάσταση
- Κώστας Μανιατόπουλος, Ατομική έκθεση
- Εικαστικές εγκαταστάσεις
17 εγκαταστάσεις σε δωμάτια και διαδρόμους της Διπλαρείου Σχολής παρουσιάζουν οι καλλιτέχνες:
Sotos Αnagnos, Σπύρος Δερβενιώτης-Αλέξια Οθωναίου, Μαρία Καραθάνου, Ανδρέας Καραουλάνης, Ανδρέας Κασάπης, Λευτέρης Κιουρτσόγλου, Bίκτωρ Κοέν, Τίμος Λειβαδίτης, Στέλιος Λιβανός, Βασίλης Λώλος, Δέσποινα Μεϊμάρογλου, Κατερίνα Μπαραμπούτη, Μαριλένα Συνοδινού, Ταξής, Άγγελος Φραντζής, η ομάδα street artists G.P.O. και η ομάδα Κατερίνας Αντωνοπούλου, Δάφνης Πολύζου και Derek Fenix.


ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Παρασκευή 2 Νοεμβρίου
17:00 Θέατρο (Φουαγιέ 2ου ορόφου)
«Τρελή Συναυλία» από την ομάδα Βaruti (διάρκεια 20’’)
18:30 Συζήτηση (Αμφιθέατρο 1ου ορόφου)
«Έγκλημα και δυστοπία: Από το Maus στο V for Vendetta»
Ομιλητές: Μανόλης Αρκολάκης (ιστορικός), Αβραάμ Κάουα (συγγραφέας-πολιτισμικός αναλυτής), Σάββας Μιχαήλ (συγγραφέας). Συντονιστής: Γιώργος Μπότσος (δημιουργός κόμικς)
21:00 Moυσική (Χώρος πολλαπλών χρήσεων ισογείου)
Βurgundy Grapes
Pan Pan
21:00 Κινηματογράφος (Αμφιθέατρο 1ου ορόφου)
Ιωάννης ο βίαιος (Τώνια Μαρκετάκη)

Σάββατο 3 Νοεμβρίου
16:30 Παρουσίαση βιβλίου (Αμφιθέατρο 1ου ορόφου)
Οι εκδόσεις Απρόβλεπτες παρουσιάζουν το νέο βιβλίο του Νάνι Μπαλεστρίνι Furiosi.Το βιβλίο θα παρουσιάσουν ο Νάνι Μπαλεστρίνι, ο συγγραφέας Βασίλης Βασιλικός και ο μεταφραστής Αχιλλέας Καλαμάρας.
17:00 Θέατρο (Χώρος πολλαπλών χρήσεων ισογείου)
«Aκούς τη γιορτή;» από την ομάδα Τσόκαρα (διάρκεια 50’’)
19:00 Παρουσίαση βιβλίου (Αμφιθέατρο 1ου ορόφου)
Oι εκδόσεις Τόπος παρουσιάζουν το νέο βιβλίο του Soloup Τα Ελληνικά Κόμικς, Αντανακλάσεις ιδεών στις σελίδες των κόμικς. Για το βιβλίο θα μιλήσουν οι: Εύη Σαμπανίκου (αναπληρώτρια καθηγήτρια Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου), Γιάννης Σκαρπέλος (αναπληρωτής καθηγητής Οπτικού Πολιτισμού στο Πάντειο Πανεπιστήμιο), Νίκη Τζούδα (εκδότρια των περιοδικών Βαβέλ και Mov). Την παρουσίαση / συζήτηση συντονίζει ο συγγραφέας Άρης Μαραγκόπουλος, επιμελητής του τόμου.
21:00 Moυσική (Χώρος πολλαπλών χρήσεων ισογείου)
Nightshift
Lunar Miasma
A Victim of Society
21:00 Κινηματογράφος (Αμφιθέατρο 1ου ορόφου)
Κινέττα (Γιώργος Λάνθιμος)

Κυριακή 4 Νοεμβρίου
17:00 Θέατρο (Χώρος πολλαπλών χρήσεων ισογείου)
«Αριστοφάνη Όρνιθες» από την ομάδα 4Frontal (διάρκεια 75’’)
21:00 Moυσική (Χώρος πολλαπλών χρήσεων ισογείου)
Melt Mountain
.message
Sam Hamilton
21:00 Κινηματογράφος (Αμφιθέατρο 1ου ορόφου)
Παραγγελιά (Παύλος Τάσιος)

Δευτέρα 5 Νοεμβρίου
20:00 Θέατρο (Χώρος πολλαπλών χρήσεων ισογείου)
«Demo» από την ομάδα Το λουκούμι (διάρκεια 60’’)
21:00 Moυσική (Χώρος πολλαπλών χρήσεων ισογείου)
Rollin’ Foxes
21:00 Κινηματογράφος (Αμφιθέατρο 1ου ορόφου)
Ψυχή στο στόμα (Γιάννης Οικονομίδης)

Τρίτη 6 Νοεμβρίου
20:00 Θέατρο (Χώρος πολλαπλών χρήσεων ισογείου)
«Σσς Κάποιος έρχεται!» από την ομάδα Ω2
21:00 Κινηματογράφος (Αμφιθέατρο 1ου ορόφου)
L (Mπάμπης Μακρίδης)

Τετάρτη 7 Νοεμβρίου
20:00 Θέατρο (Χώρος πολλαπλών χρήσεων ισογείου)
«Τέσσερις Μικρές Ιστορίες» από τους Σπουδαστές Δραματικής Σχολής “Ιάκωβος Καμπανέλλης” (διάρκεια 24’’)
21:00 Moυσική (Χώρος πολλαπλών χρήσεων ισογείου)
mixtape.gr
mic.gr
21:00 Κινηματογράφος (Αμφιθέατρο 1ου ορόφου)
Mελόδραμα (Νίκος Παναγιωτόπουλος)

Πέμπτη 8 Νοεμβρίου
20:00 Θέατρο (Φουαγιέ 2ου ορόφου)
«Γιατί φυσάει ο άνεμος» από την ομάδα Φτου Ξελευτερία (διάρκεια 40’’)
21:00 Moυσική (Χώρος πολλαπλών χρήσεων ισογείου)
Palov
J Melik
21:00 Κινηματογράφος (Αμφιθέατρο 1ου ορόφου)
Ευρυδίκη ΒΑ2037 (Νίκος Νικολαΐδης)

Παρασκευή 9 Νοεμβρίου
18:30 Παρουσίαση (Αμφιθέατρο 1ου ορόφου)
O Φοίβος Δεληβοριάς παρουσιάζει το βιβλίο του Νίκου Μηλιώρη Τα χρονικά του πυρετού (εκδόσεις Ένατη Διάσταση). Επίσης παρουσιάζεται η Επιλαρχία! του Κωνσταντίνου Παπαμιχαλόπουλου (εκδόσεις Ένατη Διάσταση).
21:00 Moυσική (Χώρος πολλαπλών χρήσεων ισογείου)
Acte Vide
Dark Rags
21:00 Κινηματογράφος (Αμφιθέατρο 1ου ορόφου)
Ιστορία 52 (Αλέξης Αλεξίου)

Σάββατο 10 Νοεμβρίου
12:30-16:00 Hμερίδα (Αμφιθέατρο 1ου ορόφου)
«Thessaloniki Graphic Design: 1980-2009. Αναδρομή σε τρεις δεκαετίες».
Το θέμα θα παρουσιάσουν και θα συζητήσουν με το κοινό οι Άγγελος Μπάκας (τυπογράφος/σχεδιαστής, συγγραφέας και εκπαιδευτικός, επιμελητής του βιβλίου Thessaloniki Graphic Design 1980-2009), Δημήτρης Πολύζος (γραφίστας, φωτογράφος, εκπαιδευτικός), Απόστολος Ρίζος (σχεδιαστής οπτικής επικοινωνίας, ιδρυτικό μέλος της ομάδας Les yper yper) και Δημήτρης Παπάζογλου (σχεδιαστής οπτικής επικοινωνίας, ιδρυτικό μέλος της ομάδας Designers United)
17:00 Θέατρο (Φουαγιέ 2ου ορόφου)
«Κόμιξ στον Παρθενώνα;» από την ομάδα Αστεία Πράγματα (διάρκεια 120’’)
21:00 Moυσική (Χώρος πολλαπλών χρήσεων ισογείου)
Emdy
Mecha Orga
Headless Elvis
21:00 Κινηματογράφος (Αμφιθέατρο 1ου ορόφου)
Μανία (Γιώργος Πανουσόπουλος)

Κυριακή 11 Νοεμβρίου
12:00 Θέατρο (Φουαγιέ 2ου ορόφου)
«Κόμιξ στον Παρθενώνα;» από την ομάδα Αστεία Πράγματα (διάρκεια 120’’)
17:00 Θέατρο (Φουαγιέ 2ου ορόφου)
«Τρελή Συναυλία» από την ομάδα Βaruti (διάρκεια 20’’)
18:30 Συζήτηση (Αμφιθέατρο 1ου ορόφου)
«”Άσεμνα” έργα και “βλάσφημη” λογοκρισία»
Ομιλητές: Αυγουστίνος Ζενάκος (δημοσιογράφος, περιοδικό Unfollow), Ιλάν Μανουάχ (εικαστικός-εκδότης), Θεόφιλος Τραμπούλης (επιμελητής εκθέσεων-συγγραφέας). Συντονιστής: Γιάννης Κουκουλάς (ιστορικός τέχνης)
21:00 Moυσική (Χώρος πολλαπλών χρήσεων ισογείου)
Melorman
GDaddie
21:00 Κινηματογράφος (Αμφιθέατρο 1ου ορόφου)
Στρέλλα (Πάνος Κούτρας)

Περισσότερες Πληροφορίες: http://www.aicf.gr/

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου